Amasra savunması: TTK Genel Müdürlüğü sorumluluğundaydı

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilişkin maden ocağında 43 madencinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili dava başladı.

8’İ TUTUKLU 23 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVA

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklardan 4’ü, mümkün kastla öldürme kabahatinden bin 80 yıla kadar, 4’ü tutuklu 19 sanık ise şuurlu taksirle öldürme kabahatinden 18 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanıyor.

Duruşma öncesinde, madenci yakınlarının aileleriyle birlikte, partiler ve sivil toplum kuruluşları Bartın Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, madende gerçekleşen patlamanın göz nazaran göre geldiğine vurgu yapıldı ve “Kaza değil, katliam” denildi.

Duruşmayı, CHP Bartın Milletvekili Aysun Bankoğlu, Türkiye Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan, İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç ve Amasra Belediye Lideri Recai Çakır da takip ediyor.

ADLİYE KORİDORUNDA DURUŞMA SALONU

Duruşma, madenci aileleri, avukatları ve sanıklar ile avukatlarının adliye koridorunda Amasra davası için oluşturulan salona girmesiyle başladı. Sanıklar duruşma salonuna getirildikten sonra izleyici kısmında bulunan madenci aileleri reaksiyon gösterdi. Madenci ailelerinden kimileri sanıklara “Katiller” diyerek bağırdı.

TBB BAŞKANI SAĞKAN: SANIKLAR AÇISINDAN DA DURUŞMANIN SAĞLIKLI İLERLEMESİ GEREKİYOR

Mahkeme heyeti, kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunacağını belirterek duruşmayı açtı. Ardından TBB Başkanı Erinç Sağkan söz aldı. Sağkan, fizikî imkansızlıkların farkında olduklarını lakin duruşmanın adliye koridorunda oluşturulan salonda yapılmasının hakikat olmadığını belirtti. Sağkan, “Sadece mağdurlar ve müştekiler açısından değil, sanıklar açısından da duruşmanın sağlıklı ilerlemesi gerekiyor” dedi.

Sağkan’ın akabinde kelam alan madenci ailelerinin avukatlarından Cihan İşler de, duruşma salonuna çevrilen koridorda bulunan kolonlar nedeniyle sanıkları da müvekkillerini de göremediklerini, bu kurallarda yargılamanın yapılmasının mümkün olmadığını belirtti. Sağkan ve İşler’i dinleyen mahkeme heyeti, iddianamenin özetinin okunmasına geçti.

İddianamenin okunmasının akabinde duruşmaya öğlen ortası verildi. Ortanın akabinde dava muhtemel kastla öldürme hatasından yargılanan sanıklar Cihat Özdemir, Volkan Soylu, Selçuk Ekmekçi ve Salih Atmaca’nın sorgularıyla devam edecek.

‘HAVALANDIRMA SİSTEMİNİN MODERNİZASYONU TTK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SORUMLULUĞUNDA’

Verilen ortadan sonra madenin tutuklu kurum müdürü Cihat Özdemir’in sorgusuyla duruşma başladı. Özdemir, vefat eden madencilere rahmet diledi. Bu sırada aileler Özdemir’e tepki gösterdi. Mahkeme başkanı madenci ailelerini uyararak yargılamanın sürdürülebilmesi için sessiz olunması gerektiği tarafında ihtarda bulundu.

Madenin birçok kısmında çalıştığını anlatarak savunmasına başlayan Özdemir, madenin iş güvenliği şube müdürlüğünün yaptığı ölçümlerde, madende kritik metan gazı düzeyinin aşılmadığını söz etti. Madendeki havalandırma sistemiyle ilgili 2015 yılında değiştirilen yönetmeliğe atıf yapan Özdemir, havalandırma sisteminin modernizasyonunun TTK Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir