Bakan Muş: İhracatımız ilk kez 250 milyar dolar sınırını geçti

Bugüne kadar tüm iş dünyasıyla bir çarkın dişlileri üzere ahenk içinde çalıştıklarına işaret eden Muş, bundan sonra da iş insanlarının azmi ve heyecanının kendileri için en büyük güç ve motivasyon kaynağı olacağını söyledi. Muş, 21 yıldır olduğu üzere bundan sonra da iş dünyasının önünü açacak, güç birliği ve istişare içinde iktisatta büyük muvaffakiyetler elde etmek için çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Muş, bu yılın birinci yarısı biterken, global iktisada ait beklentilerin giderek kötüleştiğine şahit olduklarına dikkati çekerek, birçok ülkedeki mali sıkılaştırma siyasetlerine karşın enflasyonun yüksek seyretmesi, bankacılık kesimindeki çalkantılar ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın, global iktisada ait belirsizlikleri artırdığını anlattı.

Küresel iktisatta yaşanan istikrarsızlıklara ve bozulmalara karşın Türkiye’ye ait bilgilerin, iktisadın temellerinin sağlam olduğuna işaret ettiğini belirten Muş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye iktisadı son yıllardaki ivmesini devam ettirmektedir. Ülkemiz, 2022 yılında yakaladığı yaklaşık yüzde 5,6 büyümeyle, G20 ülkeleri ortasında en yüksek 3. büyüme oranını yakalamıştır. İhracatçı firma sayımız 110 binin üzerine çıkarken, ihracatımız birinci sefer 250 milyar dolar hududunu geçmiştir. Global iktisattaki yavaşlamaya ve 11 vilayetimizi etkileyen zelzele felaketine karşın ekonomimiz 2023 yılında da güçlü performansına devam etmektedir. İstihdamdan tüketici endeksine kadar sarsıntı sonrası ortaya koyduğumuz seferberlikle ekonomimizin güçlü büyüme siyasetine katkılar verilmektedir. Mayıs ayında ihracatımızdaki artış seyrinin devam ettiğini buradan belirtmek isterim. İki gün sonra sayılar büsbütün netleşecektir fakat birinci bilgiler bize yüzde 10’un üzerinde artış ve en yüksek mayıs ayı ihracatına ulaşılacağını göstermektedir.”

Muş, Bakanlık olarak iş insanları için yeni strateji ve dayanaklar ortaya koyduklarını ve ihracatın her etabında yanlarında olmaya devam ettiklerini bildirirken, ihracata yönelik dayanakları daha yalın ve esnek hale getirdiklerini ve e-ihracat üzere yeni dayanaklarla sürdürülebilir ihracat artışı için değerli adımlar attıklarını anlattı.

İGE AŞ 35,4 milyar liralık krediye kefalet sağladı

İhracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak için faaliyete geçirilen İhracatı Geliştirme Anonim Şirketinin (İGE AŞ) bugüne kadar 35,4 milyar liralık krediye kefalet sağladığına işaret eden Muş, “İGE AŞ, kararlı formda yoluna devam etmektedir. Türk Eximbank ve İGE AŞ ile hayata geçirdiğimiz prefinansman modeli ile firmalar ihracat takviyelerinden yararlanmak için vakitten kaynaklı finansman yükünden kurtulmuştur.” diye konuştu.

Muş, Türkiye’nin birinci ulusal sermayeli özel bankası unvanını taşıyan Türk Ticaret Bankasının yüzde 98,5 payının İGE AŞ tarafından satın alındığını aktarırken, bu bankanın 1913 yılında Adapazarı’nda teşebbüsçü ve tüccarlar tarafından kurulduğunu söyledi. Türk Ticaret Bankasının tekrar ayağa kalkacağını belirten Muş, “Banka tekrar faaliyete geçirilecek, bu mili markamız tekrar ihya edilecek ve iş dünyası temsilcilerine hizmet vermeye başlayacak.” tabirini kullandı.

İhracatın yakın pazarlarda elde ettiği başarıyı genişletmek için Uzak Ülkeler Stratejisi’ni hazırladıklarını, ihracatın menzilini evvel dünya ortalamasına, daha sonra da dünya ortalamasının üzerine çıkarmak istediklerini anlatan Muş, hizmet ihracatının da geçen yıl yüzde 50 büyüdüğünü söyledi. Son 10 yılda hizmet ihracatçılarına sağlanan 3,1 milyar dolarlık takviyenin 1,1 milyar liralık kısmının 2022’de verildiğini belirten Muş, “Yeni takviye paketleriyle hizmet ihracatımız 100 milyar dolar düzeyinin üzerine çıkacak. Hasebiyle 250 milyar dolar mal ihracatı, 100 milyar dolar da hizmet olunca 350 milyar doların üzerine çıkmış oluyor.” dedi.

Muş, 19 bölgede 2 bin firmanın faaliyet gösterdiği hür bölgeleri de süratle yaygınlaştırdıklarını bildirirken, Samsun ve Ordu’da iki yeni hür bölgeyi ülkeye kazandırdıklarını söyledi.

İş dünyasına tüm dünyada avantaj sağlamak için ticari diplomasi faaliyetlerini sürdürdüklerini de aktaran Muş, şunları kaydetti:

“İş insanlarımızın hangi ülkede sorunu varsa bunu çözmek için teşebbüslerde bulunduk. Mesela, Birleşik Arap Emirlikleri ile mart ayında imzaladığımız Kapsamlı Ekonomik Paydaşlık Mutabakatı’yla ihracatçılarımızın önünü Orta Doğu pazarında daha da açmış bulunuyoruz. Milletimizden aldığımız güçlü dayanak ve inanç, siz pahalı iş insanlarının çabası ve ülkemizin yüksek ekonomik potansiyeli sonucunda önümüzdeki 5 yılın ülkemiz için üretim, yatırım, istihdam ve ihracat açısından kıymetli başarılara imza atılacak bir periyot olacağına inancım tamdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir