Bir Bu Eksikti: Hastalık Yayıldı, 215 Köy Karantinaya Alındı

Depremin vurduğu 11 vilayette beşerler hayat uğraşı verirken, şap hastalığı tüm yurt geneline yayılmaya başladı. Son olarak şap hastalığı Zonguldak’ta görüldü. Zonguldak’ta 215 köy karantina altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı şap hastalığını taşıyan birinci hadisenin tespit edildiğini duyurmuştu. Bakanlık, Türkiye genelinde hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle vilayet ve ilçe canlı hayvan pazarlarının ikinci bir emre kadar yasaklandığı bildirmişti. Artık de Zonguldak’ta Ereğli, Alaplı, Kozlu, Gökçebey ilçeleri ve merkeze bağlı köylerde ahır ve ağıllarda inek, koyun ve keçi üzere hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi.

Devrek ilçesi ise tedbir maksadıyla kapsama alınarak toplam 215 köy karantina altına alındı. Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları hastalığın görüldüğü bölgelerde aşılama çalışması başlattı.

Türkiye’de görülen yeni tip şap virüsü nedeniyle mezbahalara gidiş dışında tüm hayvan nakilleri yasaklanmış, hayvan pazarları da kapatılmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki veteriner hekim, tekniker ve teknisyenlerin müsaadeleri de iptal edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir