Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikleri turizme kazandırılamıyor

Duygu TAŞKIRAN/ Rüstem PEHLİVANLAR/ HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Bursa, hem Bizans hem de Osmanlı İmparatorluklarının en kıymetli kentlerinden biri olması sebebiyle tarihte değer arz eden kentlerden biri. Osmanlı’ya başşehirlik yapmış olması da Bursa’yı, Türkiye’nin sembol kentlerinden biri haline getiriyor.

Ayrıca Bursa, Osmanlı kültür ve medeniyetinin birinci ve değerli yapıtlarını içinde barındırması münasebetiyle da ‘medeniyetimizin beşiği’ sayılabilecek değerli bir kent olmasının yanı sıra doğal hoşlukları ve tabiat turizminin nadide modüllerine sahiplik etmesiyle de öne çıkıyor.

Peki Bursa’nın bu hoşlukları ve tarihi birikimi değerlendirilebiliyor mu? Bu kültür kenti, turizme kazandırılabiliyor muz?

Konu ile ilgili Herkes Duysun’a değerlendirmelerde bulunan Tarihçi ve Profesyonel Cins Rehberi Samet Tatlıcı, Bursa’daki doğal hoşlukların ve tarihi mirasın ulaşım ve altyapı sorunları hasebiyle turizme kâfi katkıyı sağlayamadığını söz etti.

“İSTANBUL’DAN SONRA EN DEĞERLİ KENT BURSA”

Bursa‘nın, gerek tarihi bakımdan gerekse tabiat turizmi açısından Türkiye’nin en öne çıkan kentlerinden biri olduğunu söyleyen Tatlıcı, “Tarihi açıdan baktığımızda İstanbul’dan sonra gelen en kıymetli kent Bursa’dır. Tarihi eserler manasında da çok ağır bir kenttir. Tarihi isim bakımından da çok kıymetli bir kent. Üçüncü kent duruma nazaran Edirne, Manisa, Amasya üzere kentler ortasında değişebilir lakin tarihi eser ve isim açısından en kıymetli ikinci kent katiyen Bursa’dır.” dedi.

“İZNİK, DÖRT FARKLI DEVLETE BAŞŞEHİRLİK YAPTI”

İstanbul’un Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti’ne başşehirlik yaptığını fakat Bursa’nın bilhassa de İznik‘in tarihte dört farklı devlete başşehir olduğunu belirten Samet Tatlıcı, tabirlerine şu biçimde devam etti:

“İznik, yapıtları bakımından ziyadesiyle ön plana çıkıyor. Bursa kent merkezi de Osmanlı tarihi açısından çok değerli lakin ne yazık ki ülkemizin birçok kentinde olduğu üzere Bursa’nın da turizm açısından tanıtılması ve bu pazardan hisse alması konusunda ezalar var. Bunun en temelinde ise turizme yönelik isim ve yapıtların tanıtılmaması, tanım edilememesi ya da güzergahların net bir biçimde belirlenememesi var. Ulaşım, altyapı ve otopark üzere pek çok sorun sebebiyle bu noktalar turizme kazandırılamıyor.”

“BURSA, TABİAT TURİZMİ İLE DE ÖNE ÇIKIYOR”

Doğa turizmi manasında da Bursa’nın öne çıktığını vurgulayan Tatlıcı, “Birçok kentte göl olmamasına karşın Bursa’da iki tane göl vardır. Şelale bakımından da hayli zengindir. Saitabat Şelalesi, Alaçam Şelalesi, Narlıdere Şelalesi, Küreklidere Şelalesi, Yarhisar Şelalesi, Suuçtu Şelalesi, Softaboğan Şelalesi, Hasanağa şelalesi bu zenginliklerden bazılarıdır lakin bunlara ulaşım yoktur. Bunlara ulaşım olmadığı için tanıtılmaları da mümkün olmuyor. Bu türlü olunca bırakın bunların turizme kazandırılmasını Bursa halkının bile birçoğu bu zenginliklerden bihaber kalıyor.” sözlerini kullandı.

Uludağ’da bulunan Yedi Göller bölgesinin de ulaşım ve güvenlik sebebiyle turizme kazandırılamadığının altını çizen Tatlıcı, “Uludağ’ın üzerinde yedi tane buzul göl vardır. Bursa halkının bile pek birçok bu gölleri bilmez. Bilmemesinin sebebi de yeniden bunların turizme kazandırılamaması, tanıtımlarının yapılamamasıdır. Bu ve gibisi bölgelere ulaşım da sağlanamadığı için maalesef Bursa’da ve ülkemizin kimi kentlerinde sıkıştırılmış bir turizm kelam konusu. Muhakkak başlı yerler haricinde bir yere gidemiyorsunuz.” formunda konuştu.

Bursa’nın, çok güçlü ancak bir o kadar da bu zenginliğin farkında olmayan bir pozisyonda olduğunu kaydeden Tatlıcı, “Çok fazla eser, yapı ya da tabiat olağanüstüleri mevcut olduğu için hepsinin turizme kazandırılması da maaliyetli bir iş oluyor elbette ancak kısa vadede çalışmalara başlamak gerekir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir