Çete üyeleri mega cezaevine gönderilmeye devam ediyor

Cumhurbaşkanı Bukele, Twitter hesabından çete üyelerinin hapishaneye götürülme anının manzaralarını paylaşarak, gayretin devam edeceğini bildirdi. Bukele, “Bugün yeni bir icraat gerçekleştiriyor ve 2 bin kişilik ikinci çete kümesini Terörle Çaba Merkezi’ne (CECOT) sevk ettik. Böylelikle dünyanın en çok eleştirilen hapishanesinde yaşayan çete üyesi sayısı 4 bine ulaştı” tabirini kullandı.

Bukele’nin paylaştığı görüntüde, çete mensuplarının ağır güvenlik tedbirleri altında kısa şortlu, dövmeli bedenli ve çıplak ayaklarıyla hapishaneye taşındığı anlar gösteriliyor. Mega hapishaneye en son 26 Şubat’ta 2 bin çete üyesi götürülmüştü.

San Salvador’a 74 kilometre uzaklıkta Tecoluca kasabasındaki bir vadide, 166 hektarlık alanda mega olarak isimlendirilen hapishanenin açılışı 2 Şubat’ta yapılmıştı.

Çetelere karşı gayret maksadıyla inşa edilen ve Amerika kıtasının en büyük hapishanesi olduğu belirtilen “Terör Muhafaza Merkezi” Devlet Başkanı Bukele tarafından açılmıştı.
Ülkede mevcut cezaevi kapasitesinin 30 bin civarında olduğu kaydediliyor.

Ne olmuştu?

El Salvador’da 27 Mart’ta bir aylığına OHAL ilan edilmiş, daha sonra bu karar her ay yenilenmişti.

Bukele, 30 Haziran’da silahlı kümelere yönelik savaşın ağırlaşacağını söylemişti.
Ülkede mart başından bu yana çete üyelerine yönelik operasyonlarda 100’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, gözaltına alınanların sayısının 65 bini aştığı bildirilmişti.

Yetkililer, şiddetin ülkede tekrar tırmanışa geçmesinden MS13 çetesini sorumlu tutuyor.
Dünyada en yüksek cinayet oranına sahip ülkelerin başında gelen El Salvador, çetelerin ülkedeki gücü nedeniyle önemli güvenlik sorunu yaşıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir