İktidar EYT için aralık ayını işaret etmişti, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’ndan sert yanıt

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık; 17 Eylül’de Kırşehir’de Cacabey Meydanı’nda düzenlenen 35’inci Ahilik Haftası programında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) probleminin tahlili için aralık ayını işaret etmesine reaksiyon gösterdi. Balık, yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmeleri yaptı:

“Çalışma Bakanı’nın EYT ve kontratlı çalışana verdiği kelam aralık ayına kaldı. Lakin; yıllardır takım ve emeklilik bekleyen yurttaşlarımızın daha fazla belirsizlik içerisinde yaşamaya takati kalmamıştır. Misyona başladıkları günde doldurdukları prim gün sayılarıyla kazanılmış hakları olan emeklilik kaideleri değiştirilerek milyonlarca insan mağdur edilmektedir.

Emeklilikte yaş kaidesini her seçim öncesi seçim materyali olarak kullanan lakin iktidara geldikten sonra bir sonraki seçim periyoduna kadar gündeme almayan AKP iktidarı tekrar içi boş muştularla bu sefer emeklilikte yaşa takılanları ve takım bekleyen kontratlı çalışanları oyalamaya çalışmaktadır.

EYT ve kontratlı işçi yalnızca seçim devirlerinde kampanya materyali yapılmamalıdır. Fazladan bir hak talep etmeden yalnızca kazanılmış haklarını isteyen emeklilikte yaşa takılan ve kontratlı çalışanlar siyasi gösteriş materyali yapılmak yerine hemen bir tahlil beklemektedir. AKP iktidarın emeklilikte yaş kuralını kaldırarak bugün emeklilik hakkı kazanan milyonlarca yurttaşın problemlerine gerçekçi tahliller üretmesi ve verilen hakları iade etmesi gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir