İspanya’da faşist parti kurucusu Primo de Rivera’nın mezarı taşınıyor

İspanya, Franco diktatörlüğünün yol taşlarını döşeyen faşist önder José Antonio Primo de Rivera’nın kalıntılarını mezardan çıkarmaya hazırlanıyor. Falanj Partisi’nin kurucusu Primo de Rivera’nın kalıntıları İspanya hükümetinin faşizmin sembollerine karşı yürüttüğü kampanyanın bir modülü ailesi tarafından Madrid’in San Isidro mezarlığına taşınacak. Primo de Rivera’nın kalıntıları, aile üyelerinin mezarlarının yakınına gömülecek.

Sosyalist Partili Başbakan Pedro Sanchez hükümeti, yine defin süreciyle iç savaşta faşistlerin zaferi ya da Franco diktatörlüğünün yüceltilmesi teşebbüslerine son verilmesini amaçlıyor.

Primo de Rivera’nın mezarı, Cuelgamuros Vadisi’nde Franco mozolesinin de bulunduğu bir bazilikada yer alıyor. Doruğunda dev bir haç bulunan bir kayalığın yanında yer alan bazilika etrafa hakim bir simge. Anıtın inşasında anti-faşist cumhuriyetçi tutsaklar çalıştırılmıştı.

nıt mezar alanı yalnızca faşistleri değil, savaşın tüm kurbanlarını onurlandıran bir anıta dönüştürülüyor. Cumhuriyetçi kurbanların birçoğu meçhul toplu mezarlara gömülmüştü ve birçok aile yakınları hala onların yerlerini bulmaya çalışıyor.

FRANCO’NUN KALINTILARI 2019’DA KALDIRILMIŞTI

Franco’nun kalıntıları 2019’da buradan kaldırılmıştı. Primo de Rivera, cumhuriyetçi hükümete karşı General Francisco Franco’nun 1936’da başlattığı ayaklanmada kilit rol oynamıştı. 1939’a dek süren İspanya iç savaşında 350 bin kişi ölmüştü.

Kasım 1936’da Alicante’de Cumhuriyetçi bir idam mangası tarafından idam edile Primo de Rivera, 1923-1930 yılları ortasında İspanya’yı yöneten diktatör Miguel Primo de Rivera’nın oğluydu. İspanya İç Savaşı, 1936’da bir küme generalin seçilmiş Cumhuriyetçi hükümete darbe düzenlemesi ile başlamış, 1939’da General Franco liderliğindeki milliyetçilerin zaferiyle sonuçlanmıştı. 1975’te Franco öldükten sonra Kral Juan Carlos devlet başkanı oldu ve 1978’deki yeni anayasa ile İspanya parlamenter monarşi olarak ilan edildi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir