İstismarla suçlanan babanın beraat kararı Yargıtay bozdu

İstanbul’da yaşayan T.K., teze nazaran 8-9 yaşlarından bu yana babası Y.K.’nin cinsel istismarına maruz kaldı. Küçük yaşlarda babasının davranışlarının ‘sevgi’den kaynaklandığını düşünen T.K., okuldaki seminerlerle bu yakın davranışın ‘cinsel istismar’ olduğunu anladı.

Kendisine yaptıklarının istismar olduğunu söylediği babası Y.K., olayları bir diğerine anlatması halinde annesini öldüreceği tarafında tehdit etti. T.K. bir mühlet sonra bu durumu anneannesine anlattı.

Anneannenin anlatmasıyla olayı öğrenen genç kızın annesi A.K., eşine reaksiyon gösterdi. Y.K. ise iddiayı reddetti ve eşi ile çocuklarını meskende bir mühlet hapsetti. 2019 yılının nisan ayında meskenden annesiyle birlikte kaçan T.K. babası hakkında şikayetçi oldu, A.K. ise boşanma davası açtı.

BERAAT KARARI ÜST MAHKEMEYE TAŞINDI

İstanbul 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde de Y.K. hakkında cinsel istismar teziyle dava açıldı. Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan istenen raporda, Y.K’nin  beyanlarının yanlışsız olduğu, olay nedeniyle ruh sıhhatinin bozulduğuna oy birliğiyle karar verildiği belirtildi.

Davanın 2021 yılında yapılan karar duruşmasında mahkeme, kanıt yetersizliği nedeniyle Y.K.’nin beraatına hükmetti. T.K. ise kararı üst mahkemeye taşıdı. Davaya, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da müdahil oldu.

YARGITAY KARARINI BOZDU

Dosyaya bakan Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, mahallî mahkemenin Y.K. hakkında verdiği beraat kararının bozulmasına hükmetti. Y.K., ‘cinsel istismar’ ve ‘tehdit’ cürümlerinden yine hakim karşısına çıkacak.

‘HİÇBİR BAYAN YALNIZ DEĞİLDİR’

Karar sonrası açıklama yapan T.K., Bundan 1 yıl evvel sesimi duyurmuştum. Yıllarca kendi öz babam tarafından tacize uğradım bu süreç benim için çok zorluydu. İsimli tıp raporlarım olmasına karşın beraat almıştı. Fakat hiçbir halde bu mevzunun peşini bırakmadım.

Sonunda istinafa taşındı ve istinaf beraat kararını onaylamadı. Y.K’nin ceza alması tarafında karar aldı. Bilhassa Adalet Bakanımıza hürmetlerim sonsuz, çok teşekkür ediyorum. Düzgün ki varsınız, benim yanımda olduğunuz için. Sonunda adalet yerini buldu. Bu mutluluğun tanımı benim için çok güç. Hiçbir bayan yalnız değildir. Adalet isteyin sadece” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir