Katar’daki ilk LGBT+ protestosunu tertipleyen eylemci tutuklandı

İnsan hakları aktivisti Peter Tatchell Twitter’da, “Katar’da birinci LGBT+ protestosunun gerçekleştirildiğini” bildiren bir gönderi paylaştı.

Gönderide, ülkenin başşehri Doha’daki Ulusal Müze’nin önünde duran ve “Katar’da LGBT’ler tutuklanıyor ve mahpusa atılıyor” yazılı bir pankart taşıyan protestocunun bir imgesi yer aldı.

Tatchell kendisini Twitter’da, “Demokrasi, insan hakları, LGBTI+ aktivisti, toplumsal ve global adalet için 1965’ten beri kampanya yürüten biri” olarak tanımlıyor.

HÜKÜMET ARGÜMANLARI REDDETTİ

LadBible’da yer alan habere nazaran Tatchell, gelecek ay katı yasalar ile yönetilen Körfez ülkesi Katar’da başlayacak olan Dünya Kupası öncesi LGBTQ+ topluluğunun hatalı sayılmasına dikkat çekmek için Katar’a gitti, lakin kısa bir müddet sonra, hareketleri nedeniyle tutuklandığına yönelik haberler çıktı.

Yazar Jayne Ozanne‘ın Twitter’da paylaştığı bir gönderide, “PeterTatchell, bir Körfez ülkesindeki halka açık birinci LGBT+ protestosunda, Katar’da tutuklandı” tabirlerine yer verdi.

Tatchell’in Katar güvenlik güçleri tarafından alıkonduğu ve nerede olduğunun bilinmediği argüman edildi.

Metro’nun haberine nazaran, argümanlar Tatchell’in resmi sözcüsü Josh Wheeler tarafından doğrulandı, lakin tutuklama Katar Hükümeti Bağlantı Ofisi tarafından reddedildi.

Olay yerinden alınan manzaralarda, üniformalı bir memurun bugün Ulusal Müze’nin önünde dururken Tatchell’e yaklaştığı görüldü. Ortalarındaki konuşma duyulamıyor, lakin polis memurunun görüntü sona ermeden evvel eylemcinin pankartını katladığı görülebiliyor.

Tatchell’in protestosu, FIFA başkanı Gianni Infantino‘nun bu ayın başında geçmişi, cinsiyeti, cinsel yönelimi, dini yahut milliyeti ne olursa olsun, Dünya Kupası için “Katar’a gelen herkesin beğenilen karşılanacağını” söylemesinin çabucak akabinde geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir