Putin’den Kırım Köprüsü’ne yapılan saldırıya ilişkin ilk açıklama

Kırım Köprüsü’ne düzenlenen taarruzun ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin güvenlik toplantısı düzenledi. Toplantıya Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Khusnullin, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Lideri Aleksandr Bortnikov, Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaly Savelyev, Kırım önderi Sergey Aksyonov, Krasnodar Bölge Valisi Veniamin Kondratyev ve Rusya’nın Ukrayna’dan ilhak ettiği Herson’un Vali Vekili Vladimir Saldo katıldı. Toplantının açılışında konuşan Putin, Kırım Köprüsü’ne düzenlenen saldırıyı “terör saldırısı” olarak nitelendirerek, “Bildiğiniz üzere bu gece yeni bir terör hareketi işlendi. Siviller öldü. Bir çocuk yaralandı ve anne babasız kaldı. Aile Belgorod bölgesinden Kırım’a gidiyordu. Bu bölgenin yönetiminden ve federal hükümetinden yaralanan kız çocuğuna, yakınlarına gereken tüm yardımı sağlamalarını ve bu mevzuyu denetim altına almalarını istiyorum” dedi.

“RUSYA’NIN ELBETTE BUNA KARŞILIĞI OLACAK”

Köprüdeki hasarla ilgili konuşan Putin, “Köprü yolu önemli hasar gördü. Tamirat çalışmaları süratli bir biçimde başlamalı. Kırım Köprüsü’nün kapatılması nedeniyle sıkıntı durumda kalan insanlara dayanak sağlanmalı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Soruşturma Komitesi, Kırım Köprüsü’nde yaşananları detaylı olarak ortaya çıkarmalı. İki atak göz önüne alındığında, köprünün güvenliğini sağlamak için somut teklifler istiyorum” sözlerini kullandı.

Saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tutan Putin, “Rusya’nın elbette buna yanıtı olacak. Rusya Savunma Bakanlığı konuyla ilgili öneriler hazırlıyor” dedi.

“KÖPRÜDEKİ YOLUN BİR KISMI BÜSBÜTÜN YIKILDI”

Rusya Başbakan Yardımcısı Khusnullin ise, “Köprüdeki yolun bir kısmı büsbütün yıkıldı ve tekrar inşa edilmesi gerekecek. Kırım Köprüsü’nün bir tarafındaki iki istikametli trafiğin 15 Eylül’de, öteki tarafında ise kasım ayında başlatılmasını planlıyoruz” tabirlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir