Şener Şen’in Züğürt Ağa filmi 14 Mayıs seçiminde gerçek oldu

Milletvekili genel seçimlerinde, aralarında Genç Parti, Memleket Partisi, Büyük Birlik Partisi, Anavatan Partisi ve Vatan Partisinin de bulunduğu 17 parti ‘sıfır’ çekti. Akıllara Züğürt Ağa sinemasındaki sahne geldi.

Küçük partiler 70’den fazla vilayette sıfır çekti. Milli Yol Partisi, Yenilik Partisi gibi birçok parti hiç oy almadı. Türkiye gazetesinden Yeşim Eraslan’ın haberine nazaran, seçimlere girmek için en az 41 vilayette örgütlenme kaidesini karşılayan partilere kendi vilayet örgütleri bile oy vermedi. Pusulayı büyüten “sıfırcılar” nedeniyle binlerce oy da geçersiz sayıldı.

17 PARTİ HİÇ OY ALAMADI

14 Mayıs Pazar günü yapılan milletvekili genel seçimlerinin en sancılı süreci, uzunluğu bir metreyi aşan pusulanın katlanıp, zarfa sığdırılması oldu. Sandık başına giden seçmenden kimi oy vereceği partiyi bulmakta zorlandı, kimi de pusulanın uzunluğu sebebiyle mührünü başka bir parti logosuna bulaştırıp oyunun geçersiz olmasını engellemeye çalıştı. Seçimde sandık başında vazifeli olan sandık heyetleri ise oy zarflarını sandıklara sığdırmakta zahmet çekti. Ancak 17 parti hiç oy alamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir