Sezgin Baran Korkmaz’ın jürili seri duruşmaları için tarih belirlendi

ABD’de yargılanan Sezgin Baran Korkmaz‘ın heyetli seri duruşmalarının 30 Ekim 2023 tarihinde başlamasına karar verildi.

ABD hazinesini dolandırmak ve kara para aklamakla suçlanan SBK Holding’in işvereni Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’de yargılandığı davanın duruşması 1 ay öne çekildi. Bugün görülen duruşmada, Korkmaz’ın heyetli seri duruşmasının tarihi belirlendi.

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Sezgin Baran Korkmaz davasında heyetle yargılamanın ne vakit başlayacağını söyledi. Şule Aydın’ın Kayda Geçsin programında, “kara para aklama”, “resmi evrakta sahtecilik” ve “dolandırıcılık” suçlamalarından Washington’un talebiyle Avusturya’da tutuklanan, akabinde da ABD’ye iade edilen SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz duruşmasına görüntü konferans aracılığıyla katılan CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan’ın, Korkmaz duruşmasıyla ilgili aktardıkları paylaşıldı.

Korkmaz’ın heyetle yargılanmasının 30 Ekim 2023’te başlanacağı, yaklaşık 3 hafta süreceği, hakimin söylediği üzere Savcılığın SBK ile ilgili dava evrakına koyduğu 2 buçuk milyon adet doküman olduğu tabir edildi.

İddianamede neler yer alıyor?

Korkmaz, ‘1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir biçimde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı’ iddialarıyla suçlanıyor.

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının nisan ayında hazırlanan iddianameye nazaran, Washakie Renewable Energy LLC şirketinin ortakları olan Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan tarafından Plymouth, Utah’ta biodizel üretildiği beyan edilerek 1 milyar dolardan fazla vergi iadesi alındığı, Korkmaz ve işbirliği yaptığı bu bireylerin vergi dairesini dolandırarak aldıkları teşvik gelirleriyle lüks konutlar ve çeşitli emlaklar satın aldıkları kaydedildi.

Korkmaz’ın, ABD Vergi Dairesi’nden (IRS) elde ettikleri yasadışı teşvik gelirleriyle Türkiye’de havayolu şirketi Borajet, ilaç firması Biofarma, şirketleri de satın aldıkları kaydedildi.

‘Sahtekarlık’ yoluyla elde edilen gelirlerin ayrıyeten, ‘Queen Anne’ isimli bir yat, Türkiye’de bir otel ve lüks villa ve apartman dairelerin satın alındığı kaydedildi. Bir villa ve daire satın almak için kullandıkları argüman edildiği belirtildi.

Yat satıldı

Adalet Bakanlığı, 2021 yılının Temmuz ayında müsadere altına alınan ‘Queen Anne’ yatını ABD Bölge Hakimi Jill Parrish’in Ekim 2021 tarihli buyruğu uyarınca bu yılın başlarında 10,1 milyon dolara satıldığı kaydedildi.

Korkmaz’ın Türkiye ve Avrupa’daki öbür şirketleri ve mal varlıkları için de ABD’nin müsadere edilmesi talebinde bulunduğu hatırlatıldı.

Korkmaz’ın hakkında hazırlanan iddianameye nazaran, 2018 yılının başlarında Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı, birtakım üst seviye hükümet yetkilileri aracılığıyla federal soruşturmadan aleyhlerine açılan davalarından koruyabileceğini tez ederek 6 milyon dolar dolandırdığı belirtildi.

Ayrıca Korkmaz’ın Kingston ve Termendzhyan’a karşı devam eden ceza davasında, federal ajanlara ‘yanlış beyanlarda bulunduğu, Termendzhyan tarafından denetim edilen bir banka hesabına gönderilen yaklaşık 38 milyon dolarlık banka havalesi konusunda yetkililere palavra söylediğinin’ iddialar ortasında yer aldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir