Turkcell üçüncü çeyrekte yüzde 57 büyüdü, ilk 9 ayda 2,2 milyon yeni müşteri kazandı

FAVÖK ise üçüncü çeyrekte Küme bazında yüzde 49 artışla 6,0 milyar TL olarak gerçekleşti ve FAVÖK marjı yüzde 41 oldu. Güçlü operasyonel performansını sürdüren Turkcell, yılın üçüncü çeyreğinde 1 milyon yeni müşteriye daha ulaşarak yılın birinci 9 ayında 2,2 milyon net müşteri kazanımına imza attı. Fiber yatırımlarını sürat kesmeden sürdüren Turkcell 3. çeyrekte 240 bin, yılın birinci 9 ayında ise 711 bin yeni hane erişimi ile toplam fiber hane erişimini 5,2 milyona ulaştırdı. 1000 Mbps üzere yüksek suratları güçlü altyapısı sayesinde herkes için erişilebilir kılan Turkcell, yılın birinci 9 ayında 176 bin yeni kazanımla 2,1 milyon fiber müşteriye ulaştı.

Stratejik odak alanlarından dijital OTT servisleri büyümesini sürdürüyor: TV+, Lifebox ve fizy üzere kıymetli markaları çatısı altında bulunduran Turkcell, katma kıymetli dijital servislerinin yayılımını artırma odağı çerçevesinde, tekil fiyatlı kullanıcı sayısını geçen yılın birebir periyoduna nazaran 1,2 milyon artırarak 4,8 milyon kullanıcıya ulaştı. Dijital OTT servis gelirleri ise yıldan yıla yüzde 66 büyüdü. Akıllı teknolojileri ile öne çıkan bulut depolama eseri Lifebox’ın fiyatlı kullanıcıları yıldan yıla yüzde 47 oranında büyüdü ve 1,7 milyona erişti. Güçlü içeriğiyle ön plana çıkan TV+ tarafında ise OTT TV kullanıcı sayısı yıllık yüzde 25 artışla 932 bin, IPTV kullanıcıları ise yüzde 22 artışla 1,2 milyon olarak gerçekleşti.

Dijital dönüşümde öncü: Türkiye’nin dijitalleşmesinde öncü aktörlerden biri olan Turkcell Dijital İş Servisleri, gelirini yıllık bazda yüzde 107 artırarak 1 milyar TL’yi aştı. Bu çeyrekte 730’dan fazla yeni projeye imza atan Dijital İş Servisleri, birebir vakitte 2022 yılı üçüncü çeyreğinin akabinde gelire dönüşecek 1,5 milyar TL kontrat bedeline sahip. Turkcell, dijitalleşme ve bulut depolama hizmetleri alanlarında karşılaştığı yüksek talep nedeniyle 2022 yılında bilgi merkezlerinde ek 2.000 metrekare yeni alan açtı.

Yenilikçi ödeme hizmetleri büyümesini hızlandırıyor: 3 ay etkin kullanıcı sayısı 7,3 milyona ulaşan Paycell’in toplam süreç hacmi yıllık bazda 3 katına çıkarak 10,4 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Paycell, yılın üçüncü çeyreğinde gelirlerini geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 105 artırarak 244 milyon TL düzeyine çıkarttı.

Turkcell, 3. çeyreğin akabinde yıl sonu beklentilerini bir defa daha güncelledi: Turkcell, başarılı 3 çeyreğin sonuçlarının akabinde yılın geri kalanı için beklentilerini üst taraflı revize etti. Bu kapsamda konsolide gelir büyümesinin yüzde 47 ila 48, FAVÖK’ün yaklaşık 21 milyar TL düzeyinde olması bekleniyor; operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranının ise yaklaşık yüzde 20 olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

Etkin büyüme performansı ve müşteri kazanımı odağıyla dal liderliğini güçlendiren Turkcell, 2022 yılının üçüncü çeyreğini de başarılı finansal ve operasyonel sonuçlarla noktaladı. Sürdürülebilir büyümesini 2022’nin 3. çeyreğinde hızlandıran Turkcell Kümesi; konsolide bazda toplam gelirlerini, geçen yılın üçüncü çeyreğine nazaran yüzde 57 artışla 14,7 milyar TL’ye çıkardı. Şirketin FAVÖK’ü yüzde 49 artışla 6,0 milyar TL olarak gerçekleşti. Turkcell’in 2022 yılı üçüncü çeyrek net kârı da yüzde 68 artarak 2,4 milyar TL’ye ulaştı. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde de güçlü müşteri kazanımını sürdüren Turkcell, bu çeyrekte eklediği 1 milyon net yeni müşteri ile 2022 Eylül sonu prestijiyle toplam 2,2 milyon yeni müşteriye ulaştı. Turkcell “her yıl 1 milyon yeni müşteri” maksadı ile yıla başladığı 2020’den itibaren 6 milyon yeni müşteri kazanımı sağladı.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, değerlendirmesinde “Yılın üçüncü çeyreğinde jeopolitik faktörler kendisini güçlü biçimde hissettirirken, güç ve emtia fiyatlarına bağlı enflasyonist baskı ile zorlayıcı makroekonomik tesirlerin öne çıktığı bir periyot yaşadık. Böylesine kuvvetli ve belirsizliklerle dolu bir periyoda karşın, içinde bulunduğumuz süreçte ferdi ve kurumsal tüm müşterilerimizin muhtaçlıklarını odağımıza alarak geniş yelpazede dijital hizmetler sunmaya devam ettik. Bu yaklaşımın bir sonucu olarak yılın birinci dokuz ayında 2,2 milyon net müşteri kazanarak, 2019’da başlattığımız ‘her yıl 1 milyon yeni müşteri’ amacımız doğrultusunda 2020’den bu yana 6 milyon müşteri kazanmayı başardık. Ortaya çıkan bu başarılı tabloda, yenilikçi teknolojimiz ile güçlü marka ekosistemimiz sayesinde ülkemiz ve müşterilerimiz için hayata bedel katan tahliller geliştirme motivasyonumuzun değerli hissesi var” formunda konuştu.

Dijital servisler güçlü büyümesini sürdürüyor

TV+, Lifebox, fizy ve BiP üzere değerli markaları çatısı altında bulunduran Turkcell’in, dijital OTT servislerinin gelirleri yıldan yıla yüzde 66 büyüdü. Dijital servislerin fiyatlı kullanıcı sayısı ise 1,2 milyon artışla 4,8 milyona ulaştı. Akıllı teknolojileri ile öne çıkan bulut depolama eseri Lifebox ise, yüzde 47 oranında büyüdü ve 1,7 milyon kullanıcıya ulaştı. Varlıklı içeriğiyle ön plana çıkan TV+ tarafında ise OTT TV abone sayısı yüzde 25 artışla 932 bin olarak gerçekleşti. IPTV müşterileri ise yüzde 22 büyüyerek 1,2 milyonu aştı.

Turkcell Dijital İş Servisleri, Türkiye’yi dijitalleştirmeye sürat kesmeden devam ediyor

Turkcell Dijital İş Servisleri gelirini yıllık bazda yüzde 107 artırarak 1 milyar TL’yi aştı. Bu çeyrekte 730’dan fazla yeni projeye imza atan Dijital İş Servisleri, 2022 yılı üçüncü çeyreğinin akabinde ileriki devirlerde gelire dönüşecek 1,5 milyar TL’lik kontratlı iş hacmine sahip. Turkcell, dijitalleşme ve bulut depolama hizmetleri alanlarında karşılaştığı yüksek talep nedeniyle 2022 yılı içinde data merkezlerinde ek 2.000 metrekare yeni alan açtı.

Paycell, sunduğu yenilikçi hizmetleri artırarak büyümesini hızlandırıyor

Dijital ödeme sistemlerinin yaygınlaştığı süreçte Turkcell tarafından geliştirilen Paycell’in, techfin alanında ülkemizdeki en kıymetli teşebbüslerinden biri olduğunu ve müşterilerine farklı alanlarda tahliller sunan yenilikçi ödeme hizmetleri platformu olduğunu belirten Genel Müdür Murat Erkan, bu hususa ait kelamlarına şöyle devam etti:

“Temelinde dijital ödemelere odaklanan finans hizmetleri platformu olan Paycell’in, Avrupa ülkelerindeki faaliyetleri ve büyüme planı kapsamında, Ekim ayında Avrupa’nın neo-bankacılık alanında en düzgün finansal tahlil sağlayıcılarından Solaris ile iş birliğine gittik ve Almanya’da birinci ofisimizi açtık. Birinci fazda milletlerarası para transferi hizmeti ile başlayacağımız servislerimizi dijital cüzdan, yatırım, kart ve kredi aracılığı üzere pek çok yenilikçi ve uçtan uca finans tahlilleri ile çeşitlendirmeyi hedefliyoruz.

Ödeme alışkanlıklarının dijitalleşmesine imkan sağlayan Paycell’deki 3 aylık faal kullanıcı sayımız 7,3 milyona ulaştı ve gelirlerimiz yüzde 105 büyüyerek 244 milyon TL oldu. Paycell’in tüm servislerinden geçen süreç hacmi yıllık bazda 3 katına çıkarak 10,4 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Toplam POS tahlilleri süreç hacmi çeyreklik bazda yüzde 37 artışla 4,0 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Önümüzdeki periyotta ülkemizin ekonomik potansiyeli ve dijital okur-yazarlığı yüksek nüfus yapısı sayesinde Paycell’in güçlü ivmesini sürdüreceğine inanıyoruz.”

Bugünden geleceğe uzanan global mobilite markası: Togg

Türkiye’nin global ölçekli teknoloji markası Togg’un Gemlik Teknoloji Yerleşkesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açıldı. Hususla ilgili olarak Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan şu tabirleri aktardı:

“İlk günden beri Turkcell olarak tecrübemiz, bilgimiz ve vizyonumuz ile global mobilite markamız Togg’a dayanak olmaktan onur duyuyoruz. Mobilite ekosistemi içinde kurgulanan ve kullanıcıyı odağına alarak yeni hayat alanı haline gelecek yerli araba projesine yalnızca yatırımcı olarak takviye vermiyor, dijital servislerimiz ile bütünleşik bir kıymet yaratmak için de çalışıyoruz. Bunun birinci örneğini, Togg’un dijital ekosistemindeki tüm ödeme hizmetlerini, güçlü ve dinamik altyapısı ile Paycell’in gerçekleştirmesiyle sağlayacağız. Paycell ve fizy entegrasyonlarımız, yapay zeka temelli teknoloji geliştirme faaliyetlerimiz ile Togg’un konsolunda yer almaktan kıvanç duyacağız.”

Turkcell, güçlü birinci altı ay performansının akabinde amaç yükseltti

İlk 9 ayda ortaya konulan güçlü operasyonel ve finansal performans sonucunda Turkcell 2022 yıl sonu amaçlarını üst istikametli revize etti. Bu doğrultuda 2022 yıl sonu için yaklaşık yüzde 47 ila 48 gelir büyümesi, yaklaşık 21 milyar TL düzeyinde FAVÖK beklenirken, operasyonel yatırımların gelirlere oranının ise yaklaşık yüzde 20 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, sözlerini şöyle noktaladı:

“Doğru planlama ve belirlediğimiz stratejik odak alanlarımız sayesinde şiddetli makroekonomik şartlara karşın bu yıl da müşterilerimize kesintisiz ve yüksek kalitede hizmet sunarak birinci 3 çeyreği muvaffakiyetle geçirdik. Bu hakikat oyun planımızı sürdürerek müşterilerimizin kalbine ve aklına hitap eden tahlillerimizle belirlenen yıl sonu amaçları doğrultusunda büyümeye devam edeceğiz. Bu kuvvetli devirde olduğu üzere önümüzdeki çeyreklerde de bağlantı teknolojileri alanında müşterilerimize en kaliteli hizmetleri sunarak ve ülkemizin dijital dönüşümüne öncülük ederek güçlü performansımızı sürdüreceğimize inanıyorum.”

Kuzey Kıbrıs, KKTCELL’le dijitalleşecek

Turkcell’in iştiraki Kuzey Kıbrıs Turkcell gerçekleşen 4G/5G ihale bedeli olarak toplamda KDV dahil 19,1 milyon ABD doları ödeyerek ihalede 700 MHz, 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz ve 3600 MHz frekanslarında toplam 247 MHz bant genişliğinde 4G lisansını 18 yıl, 5G lisansını ise 20 yıl vadeli olarak almaya hak kazandı. Murat Erkan, hususa ait yaptığı açıklamada: “Turkcell Kümesi olarak adada 4G beta testlerini 2014 yılında yapmıştık. O günden bu yana 4G’nin hatta 4.5G’nin adada hayata geçebilmesi için tüm uğraşımızla çalıştık. Sürecin başından beri Kuzey Kıbrıs’ın dijitalleşmesi için ihaleye iştirak ettik. İhale sonuçları çerçevesinde planlamalarımızı ve çalışmaları başlatıyoruz” diye konuştu.

Turkcell’den finansal ve çevresel sürdürülebilirlik için büyük yatırım atağı

Bir başka Turkcell küme şirketi olan Turkcell Güç Tahlilleri, faaliyetlerine başladığı tarihten itibaren güç bölümünü yakından takip ederek finansal ve çevresel sürdürülebilirlik konusunda Turkcell ismine efektif tahliller ile yeni yatırımlara öncülük ediyor. Bu adımların sonuncu ve en kapsamlısı ise güneş gücü alanında planlanan üç yıllık büyük yatırım atağı oldu.

Konuya ait değerlendirmede bulunan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, dünyada bilhassa güç fiyatlarının yarattığı enflasyonist maliyet baskısının şirketleri de bilhassa sürdürülebilirlik tarafındaki strateji ve faaliyetlerini tekrar gözden geçirmelerini sağladığına dikkat çekerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Turkcell olarak önümüzdeki 3 yıllık stratejik planımız dahilinde, her yıl güneş gücü alanına yaklaşık 80 ila 90 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceğiz. Böylelikle 2025 yılı sonunda 300 MW’lık solar güç üretim kapasitemizle yıllık 90 milyon dolara yakın maliyet tasarrufu hedefliyoruz. Ayrıyeten, İzmir Karadağ’daki rüzgar gücü santralimizle yaklaşık 2 bin 500 baz istasyonumuzun güç muhtaçlığını karşılayabiliyoruz. Burada gerçekleştireceğimiz kapasite artırımıyla bu sayısı 3 bin 800’e çıkaracağız.”

Turkcell’in sürdürülebilirlik kapsamında yürüttüğü faaliyet ve projeleri, Birleşmiş Milletler’in Eylül ayında gerçekleştirdiği “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı Kurtarmak İçin İş Liderliği” bahisli özel yuvarlak masa toplantısında da gündem oldu. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri odağında New York’ta yapılan ve özel kesimin 2030 amaçlarına yönelik çalışmalarını hızlandırmasını amaçlayan aktiflikte, dünya çapında telekomünikasyon bölümünü Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan temsil etti.

Detaylı bilgi için tıklayınız

İlandır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir