Türkiye ve AB ilişkilerini güçlendirecek hat açıldı

Törende yaptığı konuşmada projenin ehemmiyetine değinen Uraloğlu, Asya-Avrupa Demiryolu Koridorunun birinci modülünü oluşturan proje hakkında, “Bu demiryolu sınırı Türkiye ve AB ortasındaki münasebetleri daha da güçlendirecektir. Bu proje, İpek Demiryolu güzergâhının ülkemizden geçen kısmı ile Avrupa ilişkisini oluşturan en kıymetli halkalarından birini teşkil etmektedir” sözlerini kullandı. 

Bakan Uraloğlu, 153 kilometrelik Kapıkule-Çerkezköy, 67 kilometrelik Çerkezköy-Ispartakule ve 9 km Ispartakule- Halkalı olmak üzere üç kısımdan oluşan çizgilerin tamamlanmasıyla, Halkalı-Kapıkule ortası seyahat müddetinin 4 saatten 1.5 saate; yük taşıma müddetinin ise 6.5 saatten 2.5 saate düşeceğini söyledi. 

4 SAATTEN 1.5 SAATE İNECEK

Uraloğlu, “Mevcut sınır kapasitesinin de dört katına çıkması hedeflenmektedir. Halkalı-Kapıkule Demiryolu Sınırı ise bilhassa Çerkezköy-Kapıkule bölümünde yeni bir güzergâhta saatte 200 km sürat yapma niteliğiyle çizginin yük taşıma kapasitesini artırmakla kalmayıp ülkemizin AB ile yüksek standartlı demiryolu ile bağlanmasını sağlayacaktır” diye konuştu. 

‘LONDRA’DAN PEKİN’E UZANAN DEMİR İPEK YOLU’

Ülkemizin ulaşım alanında yaptığı yatırımlardan bahseden Bakan Uraloğlu, çok modlu ilişki oluşturmanın yanı sıra, kıtalar ortasında kesintisiz ve kaliteli ulaştırma altyapıları tesis etmek için planlama yaptıklarını ve hayata geçirdiklerini belirtti.“Londra’dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu’nun hayata geçmesi; bu hatta nakliyat faaliyetlerinin en aktif formda gerçekleştirilmesi büyük bir titizlikle ele aldığımız işlerin başında geliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir